Ania Caill urcă în clasamentul Cupei Europei la schi alpin

sursa: FB / Ania Monica Caill

Performanță pentru România la Cupa Europei de schi alpin. Ania Caill a urcat trei poziții în clasamentul general la coborâre și a ajuns pe locul 9, cu 120 de puncte.

Sportiva a făcut o frumoasă figură la ultima probă organizată sâmbătă la Crans Montana, în Eleveția. Ea a terminat cursa pe locul 7, cu o diferență de 2.01 sec. față de primul loc câștigat de austriaca Rosina Schneeberger. Locul doi a fost ocupat tot de o sportivă din Austria, Nadine Fest, iar locul trei de elvețianca Jasmina Suter.

Locul 7 în Cupa Europei de la Crans Montana. Mă bucur că am confirmat forma bună și aici. Vă mulțumesc încă o dată pentru tot suportul!” – Ania Caill.

Ania Monica Caill a obținut în acest sezon cel mai bun rezultat la schi alpin al României din ultimii 30 de ani, după ce a terminat proba de coborâre de la Pila, Italia, pe locul 2.

Scris de: Bianca Șomlea